Rozmowa z prezesem zarządu spółki Dariuszem Gronkiem
Redakcja: Panie prezesie proszę powiedzieć jak powstała firma Hydroinvest?
Dariusz Gronek: Hydroinvest powstał z konieczności. 13 listopada 2015 roku w piątek odszedłem z pracy w Hydroprojekcie po blisko trzydziestu latach pracy, miałem wtedy 10 lat do emerytury. Postanowiłem założyć własną firmę projektowania inwestycji hydrotechnicznych i stało się to w roku 2016 poprzez przejęcie pakietu większościowego udziałów w firmie Hydroinvest sp. z o. o.. Od tego czasu nasza firma rozwija się wolno, ale stale.
Redakcja: Skąd to wolne tempo rozwoju firmy?
DG: Wolny rozwój naszej firmy jest związany z brakiem polityki państwa w dziedzinie gospodarki wodnej. Gospodarka wodna wymaga strategii długoterminowej, a później konsekwentnej jej realizacji. Nie może podlegać fluktuacjom politycznym, a struktura funkcjonalna rządu powinna być odzwierciedleniem potrzeb gospodarczych, a nie politycznych. Dziś jedni chcą żeglugi na rzekach, a inni renaturalizacji tych rzek.
Dodam, że najwięcej w sprawach gospodarki wodnej w Polsce mają teraz do powiedzenia ludzie, którzy nie mają o niej pojęcia i nie mają przygotowania zawodowego w tej dziedzinie. Nie słyszałem w ostatnich latach, żeby pytano o zdanie inżynierów hydrotechników w sprawach powodzi i suszy. Wypowiadają się przedstawiciele organizacji pozarządowych takich jak, np. WWF, Klub Gaja, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, itp. powtarzając stare stereotypy, sami nie posiadając przygotowania zawodowego w tej dziedzinie, a jednocześnie wyśmiewając i obrzydzając zawód inżyniera hydrotechnika, dodatkowo żądający bezpośredniego wpływu na politykę związaną z gospodarką wodną, choć powinni mieć tylko głos opiniodawczy w tej kwestii. Moim zdaniem nie można brać dotacji i subwencji od rządu na działalność pozarządową, a jednocześnie wpływać na rządzenie!
Jako firma bierzemy jak wszyscy inni udział w przetargach organizowanych przez instytucje i spółki państwowe na projektowanie budowli hydrotechnicznych. Czasami jesteśmy zapraszani do projektowania inwestycji przez firmy prywatne.
Więcej w numerze 9-10/2024 „Wiadomości Projektanta Budownictwa”.